Mehter Takımı Diziliş ve Yürüyüş

23 Mayıs 2017 2910 İzleme

Turgutlu Mehter takımı olarak mehter hakkında bilinmesi gereken bilgileri bloğumuzda paylaşıyoruz. Bu bölümde Mehter Takımı dizilişi, yürüyüşü ve mehter marşları

Mehter Diziliş ve Yürüyüş

Mehter Takımı iki bölüm, yedi takım halinde kurulup faaliyette bulunur. Konser (Nevbet) esnasında hilal şeklini alan Mehter Takımının yürüyüş düzeninde; birinci bölümde Sancak Takımı bulunur, ikinci bölümde önce Cevganlar bulunur, arkalarında sırasıyla Zurnazenler, Boruzenler, Nakkarezenler, Zilzenler ve Davulzenler ve en arkada (at yada deve üzerinde) kös yer alır.

Mehter takımının kendine has bir yürüyüş şekli vardır. Yürüyüşlere daima Besmele ve sağ ayakla başlanır. Yürüyüş yapılırken her üç adım atışta sağa ve sola dönülerek yürünür. Bu, Mehter Takımı’nın sağa ve sola RAHİMALLAH - KERİMALLAH manasına gelen selamlama yürüyüşüdür. Yoksa bazı çevrelerin ifade ettiği gibi iki ileri bir geri gibi bir anlam taşımaz.

Mehter Müziği

Mehter müziği klasik Türk müziğindeki makam ve usullerin kullanıldığı teksesli bir müziktir. Peşrev, semai, nakış, cengi harbi, murabba, kalenderi gibi formları vardır. Mehterhane'nin repertuarında bunlardan başka serhat türküleri de yer almıştır. Buna karşılık, bazı mehter peşrevleri de fasıl müziğinde çalınmıştır. Mehter müziğinde ahlâtı, revani, saf gibi fasıl müziğinde hemen hemen hiç kullanılmamış usullere yer verilmiş, bunların çoğu, o usulde bestelenmiş yapıtların form adı da olmuştur.

Mehter müziğinin bestelerinin çoğunu Mehterhane'de görevli müzikçiler yapmıştır. Mehter, sanılanın aksine sadece marş çalmaz. Kendi yapısına uygun kâr, karçe, beste, semai, fasıl şarkıları, serhat ve Rumeli türküleri, peşrev ve saz semaileri de mehterin repertuarı içinde yer alır.

Turgutlu Fetih Mehter Takımı olarak Düğün Organizasyonu, Sünnet Düğünleri, Açılış Organizasyonlarında, uygun fiyatlarla millî kimliğimize uygun Mehter gösterileri sunmaktayız. Başta Manisa, İzmir, Uşak, Aydın ve Denizli olmak üzere tüm Ege Bölgesinde hizmet vermekteyiz.

İLETİŞİM

  • Adres : Kurtuluş Mah. Şehitler Yolu No:109/C Turgutlu/Manisa
  • Email : info@turgutlufetihmehter.com
  • Cep : +90 537 462 97 86